Naujienos

Edukacija - A. ir M. Miškinių literatūrinėje–etnografinėje sodyboje

2022 06 08

A. ir M. Miškinių literatūrinėje–etnografinėje sodyboje
Zarasų profesinės mokyklos mokiniai, lydimi mokytojų Ingos Gikienės ir Vandos Zaleckienės, vyko į Juknėnus: A. ir M. Miškinių literatūrinėje–etnografinėje sodyboje vyko integruota lietuvių kalbos ir istorijos pamoka (20 a. pradžioje Miškiniams buvo atmatuoti 24 hektarai žemės, kai Juknėnų gatvinis kaimas skirstytas į vienkiemius).
Muziejininkės Rimantos Gaidienės edukacinis užsiėmimas „Daraktorinė mokykla“ visus nukėlė į 19 amžiaus pabaigą. Vaikai, pasiėmę medines skrynutes, „atėjo“ į mokyklą: perskaitę maldą (taip visada prasidėdavo pamokos), blankioje žvakių šviesoje metaline ir žąsies plunksnomis rašė diktuojamus sakinius, o mįslių atsakymus – grafitinėse lentelėse, skaitė rusiškomis raidėmis parašytą lietuvišką tekstą, vartė senuosius elementorius, sužinojo ne tik iš ko galima padaryti rašalą, bet ir kokios bausmės tuo metu buvo taikomos mokykloje. Drąsiausieji išdrįso net ant žirnių atsiklaupti.
Paskui dar laukė apžvalginė ekskursija „Brolių Miškinių gyvenimas ir veikla“. Motiejus Miškinis – Lietuvos literatūrologas, vertėjas; dirbęs Švietimo ministerijoje, dėstęs VU; Antanas Miškinis buvo poetas, rezistentas. Tikriausiai ne kiekvienas įvardintų, kad A.Miškinis yra autorius gerai žinomos dainos žodžių: „Nebežinau, kas daros./ Vai, ta dalia dalužė! / Ir kas mane nugirdė – / Ar tujen, ar gegužis?“.
Nuoširdus muziejininkės R. Gaidienės pasakojimas iliustruotas ne tik vietinių gyventojų prisiminimais, bet ir įdomiomis poeto A. Miškinio eilėraščių ir knygos „Žaliaduonių gegužė“, kurioje pasakojama apie vietinius žmones, citatomis.
Degučiuose jau laukė tautodailininkas Gediminas Kairys, mielai papasakojęs apie savo amatą. Jis turi tautinio sertifikatą šaukštams, geldoms, prieverpstėms ir žaislams; neseniai gavęs ir meistro sertifikatą, yra ir Tautodailės sąjungos narys.
Jo dirbtuvėje gyvena daug „medinukų“: šaukštų, lentelių, mentelių, medinių paukščiukų, švilpynių, kaukių, geldų ir geldučių.
Išvyka tikrai buvo naudinga: mokiniai sužinojo sudėtingas iškilių žmonių istorijas, prisiminė daug istorijos ir lietuvių literatūros faktų, pamatė autentiškus buities daiktus ir baldus, susipažino su tautodailininko Gedimino Kairio drožyba.
Giedrė Mičiūnienė